Mięsak maziówkowy

Mięsak maziówkowy

Mięsak maziówkowy, zwany również maziakiem, jest rzadko spotykanym nowotworem złośliwym. Ustalenie przyczyny bólu i stanu zapalnego w stawach nastręcza sporo trudności. Zdarza się, iż uciążliwe dolegliwości towarzyszą guzom nowotworowym. W przypadku maziaka mamy do czynienia z guzem pierwotnym, który może pojawić się u osób w różnym wieku. Zazwyczaj atakuje dzieci i młodzież, które intensywnie rosną.

Przeprowadzone badania wykazały, iż mięsak maziówkowy stanowi 7-10% wszystkich mięsaków tkanek miękkich. Pod terminem maziak kryje się nowotwór torebki maziowej stawu, pochewek ścięgnistych, kaletek i wypustek maziówki. U 50% chorych atakuje staw kolanowy, stawy śródstopia, stawy skokowe, stawy ręki i staw łokciowy. Mięsak maziówkowy charakteryzuje się wysoką śmiertelnością. Bardzo szybko daje przerzuty. W większości przypadków dotyczą one płuc.

Maziakowi zlokalizowanemu w obrębie kończyn towarzyszą silny, rosnący ból oraz zaburzenia chodu. W diagnostyce tej podstępnej choroby ogromną rolę odgrywa badanie rentgenowskie, które ujawnia guz, nierzadko ze zwapnieniami. Warto pamiętać, iż ostateczną diagnozę można postawić wyłącznie w oparciu o badanie histopatologiczne. Osoby, u których wykryto mięsaka maziówkowego, poddaje się zabiegowi chirurgicznemu, który sprowadza się do wycięcia guza. Często podejmuje się dodatkowe leczenie w postaci radio- i chemioterapii.

Zapraszamy do współpracy!

Biuro
ul. Żniwna 3, 45-763 Opole Tel: 789 419 820
© Copyright Zdrowe stawy – leczenie, profilaktyka, suplementy, porady 2020