Nowotwory przerzutowe

Nowotwory przerzutowe

Jedną z cech nowotworów złośliwych jest to, ze mogą dawać przerzuty. Nowotwory to jedna z najczęstszych przyczyn zgonów, na którą tak naprawdę wciąż nie wynaleziono cudownego leku. W wielu przypadkach, winę ponoszą przerzuty, a nie guz, który powstał w organizmie pierwotnie. Nowotwory podporządkowuje się wg klasyfikacji TNM, w oparciu o którą wyznacza się ogólny stopień zaawansowania choroby nowotworowej. Nazwa TNM pochodzi z angielskiego i wyodrębnia 3 czynniki: guz pierwotny, węzeł chłonny i jak odległe są przerzuty.

Na podstawie tego podziału można wyodrębnić kilka rodzajów przerzutów. Pierwszym z nich będą przerzuty miejscowe, które występuje w obrębie, okolicach guza pierwotnego. Są tez przerzuty regionalne i oddalone. Pierwsze występują wtedy, kiedy komórki nowotworu dostana się do naczyń chłonnych i umiejscowią się na najbliższych węzłach, właściwych dla zaatakowanego narządku. Ostanie występują w momencie, gdy komórki rakowe przedostaną się do naczyń krwionośnych i swobodnie wwędrują po organizmie tworząc nowe guzy w różnych miejscach.

Jedne z najnowszych badań naukowców pokazuje, jak komórki rakowe potrafią wydostać się z układu krwionośnego. W większości przypadku to komórka nowotworowa wybiera miejsce na przerzut, rzadziej jest to kwestia przypadku, np. zwężającego się naczynia krwionośnego.

Aleksandra Wiktor

*Treści zawarte na serwisie Chronstawy.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Chronstawy.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: