Reumatyzm u młodych ludzi

Reumatyzm u młodych ludzi

Reumatoidalne zapalenie stawów, to choroba, która dotyka już po 30 roku życia.

Choroby reumatyczne kojarzone są głównie z podeszłym wiekiem. Niestety, taki stereotyp powoduje, że niewiele ludzi bada się pod tym kątem. Niesłusznie, bowiem reumatoidalne zapalenie stawów im wcześniej wykryte, tym większa szansa na łagodzenie objawów. A choroba atakuje nie tylko stawy, ale i inne obszary, jak układ krążenia czy oddechowy.

Faktem jest, że zwyrodnienie stawów dotyka najczęściej ludzi po 70 roku życia, jednak reumatoidalne zapalenie stawów, znane potocznie właśnie jako reumatyzm, to choroba ludzi znacznie młodszych.

Przyczyny

Jej przyczyna nie jest dookreślona. Reumatoidalne zapalenie stawów na pewno jest chorobą autoagresywną. Wiąże się to z nieprawidłową pracą układu odpornościowego, który zaczyna niszczyć, np. stawy. Nieprawidłowa terapia lub rozpoczęta ze znacznym opóźnieniem, może doprowadzić do znacznych zniszczeń stawów, a w konsekwencji nawet do inwalidztwa.

Faktem jest, że na reumatoidalne zapalenie stawów częściej cierpią kobiety niż mężczyźni. Panie zmagają się z chorobą trzy razy częściej. Niektórzy uważają, że ma ona podłoże genetyczne, nie jest natomiast związana z ciężką, fizyczną pracą, jak powszechnie się uważa.

Aleksandra Wiktor

Zapraszamy do współpracy!

Biuro
ul. Żniwna 3, 45-763 Opole Tel: 789 419 820
© Copyright Zdrowe stawy – leczenie, profilaktyka, suplementy, porady 2021