W przypadku zwichnięcia stawu kości znajdują się poza torebką stawową lub ich pozycja względem siebie jest nieprawidłowa. W większości przypadków zwichnięcie jest mniej bolesne od złamania, jednak wiąże się z silną opuchlizną. Według statystyk medycyny sportowej zwichnięciu najczęściej ulegają stawy kolanowe oraz stawy palców i staw ramienny.
Uszkodzenia stawów.
Zwichnięty staw ulega znacznym uszkodzeniom, które mają charakter nawracający. Gdy raz zwichniemy na przykład kostkę, bardzo prawdopodobne jest, że przy nieprawidłowym ustawieniu stopy to samo miejsce ulegnie podobnemu uszkodzeniu. Uszkodzenie stawu przez zwichnięcie pojawia się najczęściej wtedy, gdy kończyna zostanie poddana działaniu dużej siły. Może tak się stać w wyniku treningu bez rozgrzewki lub skoku z dużej wysokości. Niektóre zwichnięcia pojawiają się podczas życia płodowego i wynikają z nieprawidłowego rozwoju stawu – na przykład dysplazja stawu biodrowego. Objawy zwichnięcia są charakterystyczne – opuchliźnie towarzyszy ból oraz powstanie krwiaka.
*Treści zawarte na serwisie Chronstawy.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Chronstawy.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.